Szkolenia "Dostępne góry"

Wraz z Tatrzańskim Parkiem Narodowym, Polskim Towarzystwem Turystyczno-Krajobrazowym i lokalnymi gminami zostaliśmy partnerem szkoleń „Dostępne Góry”. Szkolenia przeznaczone dla osób pracujących w branży turystycznej w powiecie tatrzańskim i nowotarskim”, realizowane w ramach programu „Turystyka – Bez barier” 2024 miały uświadamiać osobom działającym w tym sektorze usług o potrzebach osób z niepełnosprawnościami i innymi specjalnymi potrzebami. Celem bezpłatnych szkoleń było przybliżenie procedur i sposobów organizowania działań związanych z zapewnieniem dostępności. Uczestnicy mogli dowiedzieć się o:
- różnorodności potrzeb użytkowników/użytkowniczek budynku/przestrzeni i potencjalnych wyzwań zapewnianiających dostępność dla nich w obiektach turystycznych,
- prawnych i społecznych wymagań zapewniających dostępność, ich zakres i możliwość pogodzenia z zakresem ochrony przyrody i dziedzictwa na terenach turystycznych,
- architektonicznych i pozaarchitektonicznych możliwości i sposobów zapewniania dostępności,
- procesów tworzenia planu dostosowania obiektu/przestrzeni,
- savoir vivru w kontaktach z osobami z różnymi niepełnosprawnościami,
- ewakuacji osób z różnymi potrzebami oraz elementy wspomagające ewakuację.
Na jednym z kilku spotkań szkoleniowych przedstawiciel naszej Fundacji Michał Sokół zaprezentował uczestnikom specyfikę mobilności osób używających różnego typu wózków tj. aktywnych, pozycjonujących, elektrycznych lub doposażonych w przystawkę manualną. Mogli oni sprawdzić sprzęty oraz zapoznać się z ich obsługą w przestrzeniach z różnym stopniem dostępności nie tylko w budynku, ale i w terenie. Dzięki praktycznym ćwiczeniom łatwiej było zrozumieć potrzeby osób poruszających się na wózkach i trudności, z którymi muszą się mierzyć w niedostosowanej przestrzeni. Serdecznie podziękować dziękujemy firmie Sunrise Medical oraz APCO za użyczenie produktów na czas szkolenia.
Wiemy, że pracownicy branży turystycznej z zaangażowaniem podchodzą do tego projektu. Niezmiernie cieszymy się, że spotyka się on z takim zainteresowaniem, a przede wszystkim zrozumieniem. To początek dobrych zmian, które otworzą góry na osoby z niepełnosprawnościami!
Częścią projektu „Dostępne góry. Szkolenia dla osób pracujących w branży turystycznej w powiecie tatrzańskim i nowotarskim”, realizowanego w ramach programu „Turystyka – Bez barier” 2024 jest publikacja poradników. Ich autorkami są Blanka Przedpełska i Paulina Tota-Stawarczyk z Fundacji Polska Bez Barier. Zapraszamy do zapoznania się z tą cenną wiedzą zebraną w formie sześciu opracowań:
- Dostępny obiekt turystyczny pobierz tutaj
- Bezpieczny obiekt turystyczny – ewakuacja pobierz tutaj
- Procedura ewakuacji z obiektu – workbook pobierz tutaj
- Instrukcja postępowania na wypadek ewakuacji pobierz tutaj
- Obsługa klientów ze szczególnymi potrzebami w obiekcie turystycznym pobierz tutaj
- Dostępne treści pobierz tutaj
Działanie dofinansowano ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, których dysponentem jest Minister Sportu i Turystyki. Realizatorem projektu była Fundacja Polska Bez Barier.