Bartłomiej Słoma

Inteligentny, spokojny i pogodny 17-letni młodzieniec z Warszawy jest podopiecznym Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą” od 17.02.2003r. Jak każdy młody człowiek interesuje się informatyzacją (komputery, telefony, media), muzyką, książkami i oczywiście sportem.

Bartek urodził się w 1994 r. z bardzo poważnymi wadami kręgosłupa (skolioza, brak kości ogonowej) oraz całej prawej strony ciała, tzn.: z brakiem nerki (problemy urologiczne), nie wykształconą główką i panewką w stawie biodrowym, przykurczem i brakiem więzadeł w stawie kolanowym oraz stopą końsko-szpotawą. Dzięki zabiegom i rehabilitacji udało się uruchomić staw biodrowy, wyeliminować częściowy przykurcz w stawie kolanowym i poprawić ułożenie stopy umożliwiając w ten sposób oprotezowanie chorej nogi.

Od 3 roku życia Bartek mógł zacząć chodzić na tyle, na ile pozwalał „aparat-proteza” jednak w miarę, jak dorastał coraz częściej musiał go zmieniać na kolejne, aby w miarę swoich możliwości móc się poruszać również za pomocą kul. Dla poprawienia stabilności ciała i pobudzenia wszystkich partii mięśniowych do lepszego funkcjonowania od 6 roku życia Bartek zaczął pływać. Tym samym rozpoczął nieoficjalną, jeszcze w formie zabawowo-rehabilitacyjnej przygodę ze sportem pływackim.

Bartek Słoma na basenie

Bartkiem zaopiekował się na basenie profesjonalny trener pływania, pan Marcin Jakubowski, i w wieku 8-9 lat chłopiec trafił do pierwszego klubu „KSN Start Warszawa”, gdzie szybko zaczął odnosić pierwsze sukcesy sportowe, dające mu siłę w walce o zdrowie i normalne życie codzienne. W okresie dorastania zainteresował się też szermierką na wózkach oraz amatorsko tenisem stołowym.

Po okresie fascynacji innymi sportami Bartek wrócił do systematycznego pływania pod okiem nowego trenera, pana Zbyszka Sajkiewicza (byłego medalisty paraolimpijskiego i mistrzostw świata niepełnosprawnych), w nowym klubie „IKS AWF Warszawa”. Powoli i mozolnie trenował, osiągając sukcesy, które pozwoliły mu dostać się do szerokiej kadry juniorów Polski, marząc o starcie na Paraolimpiadzie w 2012 r. w Londynie. Zostało to zauważone również w szkole, gdzie wytypowano go do konkursu „Talenty Woli” w kategorii sportowej, który wygrał.

Bartek Słoma - Otwarte Mistrzostwa Czech 06-07.06.2009, z grupą zawodników

Niestety plany i marzenia Bartka o starcie na Paraolimpiadzie zostały szybko przekreślone z powodu bardzo złego stanu kręgosłupa. Wraz ze wzrostem ciała pogłębiła się wada do tego stopnia, że na początku sierpnia 2011 r. Bartek przeszedł w klinice w Zakopanem operację korygującą skoliozę. Jego kręgosłup został wzmocniony specjalnymi prętami, śrubami i drutami.

Teraz powoli zaczyna wracać do normalnego funkcjonowania, jak również powoli zaczyna pływać, stawiając sobie nowe cele, które postara się zrealizować za kolejne 4 lata, na kolejnej Paraolimpiadzie.

Zarządzaj plikami cookies