W drodze po marzenia

Nasza Podopieczna Paulina Zaborowska zmaga się z dysplazją diastroficzną, która objawia m.in. skróceniem kończyn i deformacją stawów.  Mimo tego jak nikt inny pokazuje, że nie ma rzeczy niemożliwych. Mimo że wiele osób w nią nie wierzyło, Paulina dzielnie szła po swoje. Udowodniła wszystkim, a przede wszystkim sobie, że warto mieć marzenia i dążyć do ich realizacji. Walczyła, by postrzegano ją jako intelektualistkę, a nie osobę, której jedyną cechą jest niepełnosprawność.

Warto dawać szansę

„Wystarczy zaznaczyć, że niewiele zabrakło, a w ogóle nie miałabym szansy na naukę w publicznej szkole podstawowej” – mówi Paulina – „Przychylność lokalnych władz umożliwiła mi jednak planowe rozpoczęcie edukacji”. Dzisiaj jest prawniczką z dużymi sukcesami na koncie. Już od najmłodszych lat wykazywała duże zdolności w nauce. Każdy etap szkoły kończyła z najlepszymi wynikami. Studia postanowiła rozpocząć z dala od rodzinnego domu – pragnęła niezależności i samodzielności. Udało jej się to osiągnąć dzięki zdanemu egzaminowi na prawo jazdy. W 2014 rozpoczęła naukę na wymarzonym kierunku – prawo na Uniwersytecie Warszawskim. Pięć lat później odebrała dyplom z najwyższą średnią spośród 600 studentów. Była to ciężka praca niepozbawiona trudności, jednak upór Pauliny przyniósł rezultaty. Została pierwszym prawnikiem w rodzinie.

Sukcesów ciąg dalszy

Na tym jednak nie poprzestała. Aktualnie Paulina jest doktorantką nauk prawnych w Szkole Doktorskiej Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. Prowadzi również zajęcia z postępowania cywilnego. Jej plany sięgały o wiele dalej. Po ukończeniu studiów przystąpiła także do egzaminu wstępnego na aplikację radcowską, który zdała z najlepszym wynikiem spośród ponad tysiąca osób przystępujących. Zdobyła także I miejsce w konkursie o nagrodę Prezesa Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej za najlepszą pracę magisterską z zakresu prawa sądowego ku pamięci Stanisława Bukowieckiego oraz podjęła pracę na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Okręgowym w Warszawie. Ze względu na zaostrzenie choroby musiała jednak zrezygnować z kształcenia na aplikacji oraz z pracy w Sądzie.

Nie tylko prawo

Prawo jest angażującą i wymagającą dziedziną – dla naszej Podopiecznej jest też na pewno wielką pasją. Jednak to nie jej jedyne zainteresowanie. W wolnym czasie Paulina lubi oglądać filmy, zwłaszcza dramaty i thrillery. Jej ulubioną produkcją jest kultowa „Zielona Mila” na podstawie książki Stephena Kinga. Kibicuje także polskim sportowcom – obecnie z zaangażowaniem śledzi sukcesy fenomenalnej Igi Świątek.

Wielka inspiracja

Paulina to wyjątkowo zdolna osoba, która nigdy się nie poddaje i wie, czego chce od życia. Spełnia swoje marzenia, nawet te, które dla innych wydają się nierealne. Jak sama mówi: „Choć doświadczyłam na swej drodze wielu trudnych chwil, wielu wzlotów i upadków, nigdy nie zabrakło mi motywacji. Kierowało mną przeświadczenie, że moja historia może stać się inspiracją dla innych, dlatego walczyłam nie tylko swoje o marzenia, ale o marzenia wszystkich osób niepełnosprawnych”.

Zarządzaj plikami cookies