Światowy Dzień Orderu Uśmiechu

Dodano: 21.09.2021

21 września obchodzimy Światowy Dzień Orderu Uśmiechu, międzynarodowego odznaczenia przyznawanego dorosłym przez dzieci. Żółte słoneczko otrzymują osoby, które pomagają dzieciom, przynoszą im radość.

Tradycja Orderu sięga lat 60-tych, jego projekt stworzyła dziewięciolatka z Głuchołaz – Ewa Chrobak. Od talerzyka i szklanki odrysowała słońce, do którego ręcznie dorysowała nierówne promienie. Odznaczenie przyznawane jest przez Międzynarodową Kapitułę Orderu Uśmiechu, która wyłania laureatów spośród zgłoszeń nadesłanych przez dzieci. Podczas pasowania, nagradzany musi z uśmiechem wypić sok z cytryny.

Z radością przypominamy, że jednym z Kawalerów Orderu Uśmiechu jest prezes Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą” – Stanisław Kowalski. Odznaczenie otrzymał 12 września 2003 roku. Do dziś jest to dla niego jedno z najważniejszych wyróżnień.

Stanisław Kowalski podczas ceremonii wręczenia Orderu Uśmiechu.

Historia dobroczynnej działalności Stanisława Kowalskiego sięga 1997 roku. Wówczas, po tragicznej śmierci żony, postanowił pomagać dzieciom w trudnej sytuacji życiowej. Początkowo wspierał finansowo domy dziecka, szkołę dla niewidomych w Laskach oraz dzieci zmagające się z porażeniem mózgowym. O działalności charytatywnej wkrótce dowiedział się Zbigniew Religa. Panowie spotkali się na ulicy Łomiańskiej, w domu, który Stanisław Kowalski wybudował dla swojej rodziny, jednak po śmierci żony nigdy się do niego nie przeprowadził. Uzgodnili, że świadczoną pomoc należy rozszerzyć i usystematyzować. Tak narodziła się idea Fundacji – jej siedzibą stał się właśnie dom na ulicy Łomiańskiej.

Po 5 latach działalności organizacja miała pod opieką ponad tysiąc dzieci. Z pomocą darczyńców, w garażu Fundacji udało się otworzyć pierwszy gabinet rehabilitacji, zebrano też środki na specjalistyczny sprzęt. Pacjentów przyjmowała wówczas tylko jedna fizjoterapeutka – Kadrija Płocharska.

Przez 23 lata działalności dobroczynnej, Stanisław Kowalski stworzył największą organizację charytatywną w Polsce. Fundacja Dzieciom „Zdążyć z Pomocą” obecnie obejmuje opieką ponad 39 tys. podopiecznych z całego kraju. Pod szyldem Fundacji powstały w Warszawie 3 ośrodki rehabilitacji – AMICUS, BIOMICUS i CEMICUS, a także 6 hosteli dostosowanych do potrzeb dzieci przyjeżdzających na turnusy rehabilitacyjne. Utworzono również Klub Myszki Norki, który organizuje bezpłatne zajęcia, warsztaty i imprezy umożliwiające integrację dzieci z niepełnosprawnościami z dziećmi zdrowymi.

W roku 2009 Stanisław Kowalski powołał do życia kolejną organizację. Fundacja Sedeka powstała, aby nieść pomoc osobom dorosłym – chorym, z niepełnosprawnościami, dotkniętym przez los, znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej. Nie tylko pomaga potrzebującym, ale też pozwala na tworzenie w ramach swojej struktury Grup Organizacji Pożytku Publicznego (OPP), w których wolontariusze mogą działaś na rzecz społecznych inicjatyw.

Za działalność na rzecz chorych i niepełnosprawnych dzieci, wspieranie wartości humanitarnych oraz liczne inicjatywy prospołeczne Stanisław Kowalski otrzymał nie tylko Order Uśmiechu, ale też wiele wyróżnień i odznaczeń, m.in.: Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Medal Komisji Edukacji Narodowej, Odznaczenie Rzecznika Praw Dziecka, Medal „Przyjaciel Dziecka”, Medal Św. Brata Alberta, Medal im. Janusza Korczaka oraz Odznaczenie “Zasłużonemu – Polskie Towarzystwo Lekarskie”.

Zarządzaj plikami cookies