Maria Małecka-Rzodkiewicz
dyrektor Ośrodka, psycholog, pedagog
- Studia magisterskie na kierunku Psychologia, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego
- Studia magisterskie na kierunku Pedagogika, Uniwersytet Zielonogórski
- Studium Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, Instytut Psychologii Zdrowia
- Szkolenie w zakresie rozwijania umiejętności pomagania dzieciom i ich rodzinom „Świat dzieci i ich rodzin”
- Rozwój umiejętności życiowych młodych intelektualnie sprawnych ale ruchowo niepełnosprawnych, w ramach projektu Wspólny Cel – Wspólne Działanie
- Trening Umiejętności Społecznych – terapia grupowa i indywidualna dzieci ze spektrum autyzmu
- Diagnoza funkcjonalna – profil psychoedukacyjny PEP-r
- „Na przekór stereotypom” w ramach programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP)
- Ważne aspekty funkcjonowania rynku medycznego oraz nowoczesne narzędzia zarządzania
- Szkolenie „Pomiar inteligencji emocjonalnej i kompetencji społecznych”
- Szkolenie „Seksualność dzieci, młodzieży i dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną i autystycznym spektrum zaburzeń”
- Szkolenie „Dziecko z FAS w rodzinie – jak pomóc sobie i dziecku. Diagnoza, terapia i odpowiednie wsparcie”
- Kurs Pierwszej Pomocy
Mam wieloletnie doświadczenie zawodowe zdobyte w organizacjach pozarządowych oraz realizacja wielu projektów i przedsięwzięć z zakresu rehabilitacji dzieci, wsparcia psychologicznego rodziców dzieci oraz aktywizacji społecznej osób z niepełnosprawnością, które zaowocowało dużą wiedzą w tematyce związanej z niepełnosprawnością zarówno dzieci jak i osób dorosłych.
W podejmowanych działaniach stale wykorzystuję wiedzę zdobytą podczas studiów pedagogicznych i psychologicznych.
Jako dyrektor Ośrodka Rehabilitacji Amicus podejmuję szereg działań mających na celu wsparcie psychologiczne i społeczne rodziców dzieci z niepełnosprawnością.
Byłam przewodniczącą Komisji Dialogu Społecznego ds. Niepełnosprawności działającej przy Biurze Pomocy i Projektów Społecznych m. st. Warszawy, sekretarzem Komisji Dialogu Społecznego ds. Ochrony i Promocji Zdrowia działającej przy Biurze Polityki Zdrowotnej m. st. Warszawy oraz członkiem Zespołu do spraw Opracowania Rozwiązań w zakresie Poprawy Sytuacji Osób Niepełnosprawnych i Członków ich Rodzin. Zasiadając w jury konkursu Mother&Child Startup Challenge organizowanego przez Instytut Matki i Dziecka oceniałam prace zmierzające do wykorzystania potencjału technologii medycznych oraz innowacji skierowanych na ochronę zdrowia i życia.
Obecnie działam w Forum Dialogu PFRON, Branżowej Komisji Dialogu Społecznego ds. Niepełnosprawności oraz Dzielnicowej Komisji Dialogu Społecznego Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy – w ramach DKDS DB stworzyłam Zespół ds. Dostępności. Zabieram głos i dzielę się swoją wiedzą współpracując z powyższymi organami.
Kierując przez kilka lat Klubem Myszki Norki realizowałam wiele projektów oraz wydarzeń. Byłam inicjatorem wielu działań na rzecz integracji dzieci pełnosprawnych z dziećmi z niepełnosprawnością, m.in. zajęć edukacyjno-zabawowych, warsztatów, akcji charytatywnych, festynów, festiwali, zbiórek publicznych i konkursów.
Swoją pasję realizacji inicjatyw na rzecz osób z niepełnosprawnością zamieniam w działania dzięki czemu pomysły i najbardziej odważne cele zmieniają się w rzeczywistość.
Każdą wolną chwilę spędzam z trójką moich dzieci. Uważam, że dzieciństwo ma bardzo duży wpływ na nasze prawidłowe funkcjonowanie w życiu dorosłym. Ważne zatem jest to aby poświęcić dzieciom jak najwięcej czasu i zadbać o ich prawidłowy rozwój emocjonalny. Okruchy pozostałego czasu przeznaczam na słuchanie muzyki klasycznej i taniec.