Wspominamy Stanisława i Marię Dorotę Kowalskich

Dodano: 02.11.2022

Ten rok okrył nas smutkiem, bowiem 5 sierpnia pożegnaliśmy Stanisława Kowalskiego, założyciela i wieloletniego Prezesa naszej Fundacji, a kilka miesięcy wcześniej jego małżonkę Marię Dorotę Kowalską. Dziś, w Dniu Zadusznym, pragniemy wspomnieć te dwie wyjątkowe postaci, których odejście jest dla nas jeszcze niezabliźnione.

Bez Stanisława Kowalskiego nie byłoby Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”. Tragedia rodzinna i wojenne przeżycia stały się zaczynem do stworzenia Fundacji pomagającej dzieciom. I tak się też stało, prawie 25 lat temu powstała Fundacja, która dziś ma pod opieką ponad 41 tysięcy dzieci z całej Polski.

Stanisław Kowalski był filantropem, społecznikiem, człowiekiem o niespożytej energii, pomysłowości i entuzjazmie. Przeszkody Go nie zniechęcały, przeciwnie – dawały jeszcze większą determinację do działania. Dzięki niemu powstały także trzy Ośrodki Rehabilitacji, hostele, Klub Myszki Norki i mnóstwo inicjatyw i projektów, które miały miejsce w trakcie już prawie ćwierćwiecznej działalności Fundacji, m.in. „Kino poza ciszą i ciemnością”, Kampania społeczna „Stuprocentowy pracownik, stuprocentowy rodzic”, Konkurs „Wyjątkowy Lekarz, Wyjątkowy Rehabilitant, Wzorcowa Placówka Służby Zdrowia”, coroczne uroczystości dla Mam Podopiecznych z okazji Dnia Matki.

Postawa i społeczna aktywność Stanisława Kowalskiego zostały docenione wieloma nagrodami i odznaczeniami, m.in. od Prezydenta RP otrzymał Złoty Krzyż Zasługi, od Business Center Club medal Solidarności Społecznej, a od dzieci najcenniejszy dla niego – Order Uśmiechu.

To wszystko jest zasługą niezłomnego charakteru, ale także wsparcia żony – Marii Doroty Kowalskiej, która zawsze inspirowała i motywowała. Była jego opoką, a jednocześnie sama aktywnie uczestniczyła w życiu Fundacji. To Ona stworzyła postać Myszki Norki, która jest ukochanym pluszakiem już kilku pokoleń naszych Podopiecznych. Była też autorką książeczek dla dzieci „Dziwne Sny Ali” i „Kosidutkowe Przygody”. Zapamiętamy jej poczucie humoru, cenne rady i nieocenioną pomoc.

Ten dzień skłania do wspomnień, refleksji i zadumy. Ale niech będzie również i dniem radości, że na swej drodze spotkaliśmy tak wyjątkowe osoby!

Zarządzaj plikami cookies