1,5% podatku
– najczęściej zadawane pytania:
W związku z rozliczeniem podatku dochodowego od osób fizycznych podatnik może przekazać wybranej organizacji pożytku publicznego 1,5% swojego podatku. Przekazana w ten sposób kwota wspiera działalność OPP, a tym samym Podopiecznych. Aby odpisać 1,5% należy wpisać numer KRS wybranej organizacji, a także wyrazić zgodę na jego przekazanie. Bez uzupełnienia KRS środki trafią do skarbu państwa, a nie do potrzebującego Podopiecznego.
Jeśli chcesz wesprzeć Fundację Dzieciom „Zdążyć z Pomocą” wpisz w odpowiednią rubrykę numer KRS 0000037904.
OPP to skrót od Organizacji Pożytku Publicznego. OPP to stowarzyszenia, fundacje i inne instytucje, które zostały wpisane do KRS, spełniają wszystkie wymogi ustawy dot. OPP oraz działają non profit w ramach wybranych przez siebie celów statutowych. Takie zadania to np. jak w przypadku naszej Fundacji – niesienie pomocy osobom chorym i z niepełnosprawnościami, ale także wsparcie seniorów, potrzebujących czy kultury, sportu, działania na rzecz przyrody i czy zwierząt. Dzięki pracy OPP możliwe jest podejmowanie oddolnych inicjatyw nie tylko lokalnie, ale i ogólnokrajowo.
Jeśli Twoje dziecko jest chore lub zmaga się z niepełnosprawnością, możesz dołączyć do naszej Fundacji, aby móc zbierać środki z odpisu podatku. Aby założyć subkonto, prześlij formularz zgłoszeniowy, skontaktuj się z nami drogą mailową na adres subkonta@dzieciom.pl lub odwiedź Centrum Obsługi Podopiecznych przy ul. Pańskiej 98 lok. 201 w Warszawie.
1,5% podatku może przekazać każda osoba fizyczna, która składa roczne zeznanie podatkowe PIT. Są to:
- podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych;
- emeryci i renciści;
- podatnicy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych;
- podatnicy, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą na zasadach ogólnych.
Zeznanie podatkowe można złożyć w następujący sposób:
- W formie papierowej – osobiście dostarczyć do urzędu skarbowego lub przesłać pocztą (zaleca się list polecony);
- W formie elektronicznej, korzystając z:
-
- usługi e-Deklaracje;
- usługi Twój e-PIT (dostępnej na portalu podatki.gov.pl);
- platformy PITax.pl Łatwe podatki lub innych certyfikowanych narzędzi do rozliczeń online.
Tak, pomocny w tym jest PIT-OP, który należy złożyć do końca okresu rozliczeniowego w danym roku. Umożliwia on emerytom i rencistom wskazywanie organizacji pożytku publicznego, której chcą przekazać 1,5% podatku, bez potrzeby uzupełniania całego zeznania PIT. PIT-OP można przekazać do odpowiedniego urzędu skarbowego, przesłać elektronicznie lub listownie.
Nie, firmy nie mogą przekazać 1,5% podatku. Jeśli Twoja firma chce wesprzeć naszą działalność, może to zrobić w postaci przekazania darowizny na rzecz Fundacji lub Podopiecznego. Wsparcie darczyńców daje nam siłę, by nieść pomoc i wychodzić naprzeciw potrzebom Podopiecznych i ich rodziców. Dowiedz się więcej na: https://dzieciom.pl/fundacja/chce-pomoc/firmy-instytucje/zostan-darczynca/.
Tak, możesz wesprzeć osobę potrzebującą swoim odpisem podatku. W rubryce „Informacje uzupełniające” wskaż cel szczegółowy – wpisz numer ewidencyjny, nazwisko oraz imię Podopiecznego.
Tak, cała kwota 1,5% zostanie zaksięgowania na subkoncie Podopiecznego, który został wskazany w rozliczeniu.
Nie, nasza Fundacja nie pobiera żadnej prowizji ani od 1,5% podatku, ani od darowizn czy zbiórek publicznych. Cała przekazana kwota trafia w pełni do Podopiecznych.
Dzięki środkom z 1,5% podatku nasi Podopieczni mają możliwość podjęcia leczenia, terapii, rehabilitacji, zakupu niezbędnego sprzętu oraz produktów codziennego użytku. Jako Fundacja możemy wspierać dzieci chore i z niepełnosprawnościami, pomagać w ich edukacji i rozwoju, organizować zajęcia oraz wydarzenia integracyjne, kulturalne i sportowe. Dodatkowo środki te umożliwiają rozbudowę i rozwój naszych Ośrodków Rehabilitacji, dzięki czemu możemy lepiej odpowiadać na potrzeby Podopiecznych.
Tak, istnieje taka możliwość. W rubryce „Informacje uzupełniające” należy wskazać cele szczegółowe, które chce się wesprzeć odpisem 1,5%. Ważne jest, aby wszystkie wskazane cele należały do jednej organizacji pożytku publicznego (OPP).
Nie, cel szczegółowy z poprzedniego roku zostaje automatycznie przeniesiony na kolejny rok przy rozliczeniu online, o ile nie dokonamy zmian. Warto jednak co roku zweryfikować, czy dana organizacja pożytku publicznego (OPP) wciąż znajduje się w wykazie uprawnionych do pozyskiwania 1,5%.
Tak, jeśli podatnik składa zeznanie podatkowe online i chce wesprzeć inną organizację niż tę z poprzedniego roku, może to zrobić zmieniając KRS w swoim rozliczeniu PIT.
Rozliczyć mogą się małżonkowie, którzy pozostawali w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy lub zawarli związek w trakcie roku podatkowego i pozostali w nim do ostatniego dnia roku podatkowego.
Szczegóły rozliczenia dostępne są na stronie: https://www.podatki.gov.pl/pit/wspolne-rozliczenie-malzonkow/.
Korekta PIT nie wpływa na przekazanie 1,5% podatku, o ile została złożona przed upływem terminu złożenia deklaracji podatkowych. W korekcie podatnik może również zmienić OPP, którą chce wesprzeć lub wskazać ją po raz pierwszy.
Osoby, które nie korzystają z komputera, mogą rozliczyć się w formie papierowej. W tym celu należy wypełnić deklarację, a następnie złożyć ją osobiście lub wysłać pocztą do urzędu skarbowego. Takie oświadczenie jest wiążące.
Termin rozliczenia PIT-ów i tym samym na przekazanie 1,5% mija 30 kwietnia 2025 r. Po tym terminie nie będzie możliwe przekazanie odpisu podatku wybranej organizacji!
PIT-CFC (Podatek dochodowy od osób fizycznych – Dochody z kontrolowanej zagranicznej spółki) należy składać do 30 czerwca roku następującego po roku, w którym uzyskano dochody z kontrolowanej zagranicznej spółki (CFC). Jeśli dochody z CFC uzyskano w 2024 roku, termin składania formularza PIT-CFC upływa 30 czerwca 2025 roku.
Jeśli potrzebujesz potwierdzenia wpłaty, prosimy o kontakt na adres: potwierdzenia@dzieciom.pl.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?
Skontaktuj się z nami, jeśli masz więcej pytań związanych z działalnością Fundacji.