Pomiń linki nawigacyjne i przejdź do treści strony

Lipińska Emilia Małgorzata

Dane podopiecznego:

Nr subkonta:
17647

Województwo:
mazowieckie

Data urodzenia:
2011-06-10

Schorzenie:
mózgowe porażenie dziecięce

Darowizny ONLINE poprzez płatności w Systemie Przelewy24
Wprowadź dowolną kwotę


Apel:

Emilka urodziła się 10 czerwca 2011 roku w 29 tygodniu ciąży, ważyła 1550 g i mierzyła 41cm.  Była silna nie potrzebowała wsparcia aparatury przy oddychaniu itp.dostałam 9/10 punktów po urodzeniu nic nie wskazywało na to że coś będzie nie tak. W drugiej dobie życia przeszła pierwszy wylew, a za nim kolejny… Po kilku dniach na USG główki zaczęły  uwidaczniać się jamki malacyjne-najprościej są to dziurki w mózgu w których nie ma tkanki a co za tym idzie przepływu informacji. Kolejny tydzień czekaliśmy, aż zmiany się zatrzymają. Ostatecznie Emilka ma 5 jamek malacyjnych w obydwu komorach mózgowych po 2mm. Lekarze twierdzili że nie są to duże zmiany i nie powinny mieć dużego wpływu na jej rozwój, ale to jest główka i nikt nie może tego wiedzieć, które funkcje zostały uszkodzone. Od urodzenia stwierdzano napięcie mięśniowe, ale pierwsze bardzo niepokojące objawy zaczęły się ukazywać w 4 m-cu życia. Uciekały jej oczka do zeza zbieżnego i do góry, a za tym poszła cała seria… Odginanie całego tułowia do tyłu, spanie w literkę „C” do tyłu-główka prawie dotykała pupy, zaciśnięte pięści i rączki do tułowia, do tego stopnia że miała poodparzane dłonie i paszki, sztywne wyprostowane nóżki. Były tez momenty, w których Emilka była całkiem rozluźniona z delikatnym napięciem mięśniowym, dlatego mimo tak wczesnych sygnałów nie potrafili jej zdiagnozować, gdyż było to bardzo mylące dla lekarzy. Gdy skończyła 6 m-cy pierwszy raz specjaliści wspomnieli o Mózgowym Porażeniu Dziecięcym. Po kolejnych konsultacjach nikt już nie miał wątpliwości, że jest to Porażenie czterokończynowe. Emilka jest rehabilitowana od 6m-ca życia przez pierwsze pól roku postępy były znikome, poza otwieraniem dłoni i później utrzymywaniem główki, dopiero po ukończeniu roczku wszystko ruszyło. W tym momencie Emilka nadal nie siedzi, nie raczkuje, nie chodzi…ale dzięki systematycznej i intensywnej rehabilitacji porusza się pełzając, przekłada zabawki z rączki do rączki, umie utrzymać łyżkę, widelec, je samodzielnie rączkami,pije sama utrzymując butelkę. Pod okiem rehabilitanta przez kilka sekund usiedzi podparta rączkami. Wszystkie te czynności są dla niej ogromnym wyzwaniem, bardzo chce iść dalej ponieważ ma brata bliźniaka, który biega wokół niej i zachęca do pójścia za nim.

Emilka wszystko rozumie, jest bardzo pogodna, rozgadana, ciągle uśmiechnięta i bardzo ciekawa świata, jej chęć rozwoju i wstania na nóżki wszystkich zadziwia.

 

 

Pozdrawiam i dziekuję


Przekaż 1% podatku

W formularzu PIT wpisz numer:
KRS 0000037904
Przekaż 1% podatku On-Line

* program indywidualny dla tego podopiecznego

W rubryce „Informacje uzupełniające - cel szczegółowy 1%” podaj:
17647 Lipińska Emilia Małgorzata

Dla szybszej weryfikacji i księgowania wpłat bardzo prosimy nie wpisywać zdrobnień ani słów odmienionych przez przypadki
jak również słów: dla, na, leczenie, rehabilitacja, itp

Szanowni Darczyńcy, prosimy o zaznaczenie w zeznaniu podatkowym pola „Wyrażam zgodę”.


Wpłaty prosimy kierować na konto:

Fundacja Dzieciom "Zdążyć z Pomocą"

Alior Bank S.A.
42 2490 0005 0000 4600 7549 3994
15 1060 0076 0000 3310 0018 2615 (stary numer, który zostanie całkowicie zastąpiony)

Tytułem:
17647 Lipińska Emilia Małgorzata darowizna na pomoc i ochronę zdrowia

tylko dla wpłat, treść dla 1% podatku patrz w sekcji Przekaż 1% podatku
Prowadzisz firmę
i chcesz nam pomóc?
Pomoc od firm

Pomagają nam:

WestLB Bank Polska S.A. – Warszawa
Apella S.A.
Prochem S.A. – Warszawa
Jelenia Plast Sp. z o.o., Jelenia Góra
Fundusz Inicjatyw Obywatelskich