Pomiń linki nawigacyjne i przejdź do treści strony

Miłosz Tresenberg

Miłosz TresenbergMiłosz Tresenberg ma 9 lat i zdiagnozowany zespół Aspergera ze spektrum autyzmu. Zaburzenie to powoduje duże deficyty w funkcjonowaniu społecznym. Ponadto niewyraźnie mówi, co dodatkowo utrudnia interakcje. Miłosz ma jednak swoje pasje, dzięki którym zyskuje barwną osobowość. Jedną z nich jest pasja liczenia.

Potrafi wykonać w głowie trudne obliczenia arytmetyczne. Dodaje, odejmuje, mnoży, dzieli, pierwiastkuje i potęguje wielocyfrowe liczby, także ułamkowe. Wynik podaje od razu.

Miłosz ma genialną pamięć i interesuje się głównie naukami ścisłymi. Jako ośmiolatek starszej kuzynce „podbierał” podręczniki, np. do fizyki lub chemii i czytał je. Później, kiedy powinien na boisku ćwiczyć rzucanie małą piłeczką, wysnuwał teorię na temat wytracania prędkości przez piłkę na skutek przyciągania ziemskiego. Przyswoił też sobie całą tablicę Mendelejewa. Posiada kolekcję minerałów i kamieni szlachetnych jako wynik zainteresowania gemmologią. Ostatnio zafascynowała go geografia. Już po kilku dniach analizowania atlasów i globusa potrafił odtworzyć z pamięci rozmieszczenie większości krajów na kuli ziemskiej. Taką wiedzę na pewno będzie mógł wykorzystać w szkole.

Prowadzisz firmę
i chcesz nam pomóc?
Pomoc od firm

Pomagają nam:

Astromal sp. z o.o. – Święciechowa
KGHM Polska Miedź S.A. w Lubinie
United Way – Fundacja Wspólna Droga
Zakład Zielarski Kawon-Hurt Nowak sp.j.
Stroer Media Sp. z o.o. Sp.k., Warszawa