Pomiń linki nawigacyjne i przejdź do treści strony

Odsłonięcie tablicy Domu Sierot Janusza Korczaka

1 października 1941 r. po zmianie granic getta, Dom Sierot został przeniesiony z ul. Chłodnej do gmachu Towarzystwa Pracowników Handlowych przy ul. Siennej 16.

Z tego właśnie budynku 5 sierpnia 1942 r. Stary Doktor wraz z personelem i 200 wychowankami wyruszył w swoja ostatnia drogę na Umschlagplatz. Budynek przetrwał wojnę w dobrym stanie i został rozebrany w czasie budowy Pałacu Kultury i Nauki. W tym miejscu mieści się teraz Teatr Lalka. Pamięć o tym historycznym wydarzeniu utrwalono na tablicy pamiątkowej (wg projektu Zbigniewa Wilmy) następującym tekstem:

W tym miejscu, przy ul. Siennej 16, stał gmach Towarzystwa Pracowników Handlowych m. Warszawy (zbud. 1912-14), w którym ostatnią wojenną siedzibę miał Dom Sierot Janusza Korczaka/Henryka Goldszmita. Stąd 5 sierpnia 1942 podczas akcji likwidacyjnej getta dr Korczak, jego współpracownicy i wychowankowie zostali wypędzeni na Umschlagplatz i wywiezieni do obozu zagłady w Treblince

Uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej odbyło się 5 sierpnia 2012 r. równo w siedemdziesiątą rocznicę wymarszu Domu Sierot na Umschlagplatz.

Fundacja Dzieciom „Zdążyć z Pomocą” jest fundatorem tablicy.

Prowadzisz firmę
i chcesz nam pomóc?
Pomoc od firm

Pomagają nam:

Yes Biżuteria sp. z o.o.
Greinplast Sp. z o.o., Krasne
Timex S.A. – Warszawa
Hellenic – Passion for Excellence
Bobrowiecka 3