5 listopada 1985 roku miała miejsce pierwsza udana transplantacja serca, którą przeprowadził prof. Zbigniew Religa. Obecnie przeszczepy serca przeprowadza się 6 Klinikach w Polsce. 30 lat temu była to operacja w której powodzenie wierzyło niewiele osób. Niezwykle istotną rolę odgrywał czas – od momentu pobrania organu od dawcy i przetransportowanie do Kliniki w Zabrzu. I tu z pomocą przyszli Lotnicy. Gen. Jerzy Gotowała podpisał z prof. Zbigniewem Religą umowę dzięki której organy były transportowane najszybszym transportem samolotowym.
Z okazji tej rocznicy osobom zaangażowanym w niesienie pomocy osobom potrzebującym przeszczepu Stowarzyszenie Transplantacji Serca przyznało odznaczenia i statuetki. Statuetkę za długoletnią pracę nad rozwojem Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą” otrzymał m.in Stanisław Kowalski, prezes Zarządu Fundacji . Uczestnicy uroczystości obejrzeli kompilację filmów o transplantacji serca oraz Lotniczej Akcji Serce. Goście mieli możliwość przejścia na płytę lotniska i obejrzenia samolotów i helikopterów biorących udział w akcjach ratunkowych.
Spotkanie patronatem honorowym objął Prezydent Andrzej Duda. Wśród zaproszonych gości była żona Profesora Zbigniewa Religi, Anna Wajszczuk – Religa, Tadeusz Żytkiewicz najdłużej żyjący Polak po transplantacji serca, piloci biorący udział w AKCJI SERCE, przedstawiciele Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu i wielu innych znamienitych gości.