Pomiń linki nawigacyjne i przejdź do treści strony

Karolak Maja Agata

Dane podopiecznego:

Nr subkonta:
7143

Województwo:
mazowieckie

Data urodzenia:
2005-05-14

Schorzenie:
autyzm dziecięcy

Darowizny ONLINE poprzez płatności w Systemie Przelewy24
Wprowadź dowolną kwotę


Apel:

Fundacja Dzieciom „Zdążyć Pomocą” zwraca się z uprzejmą prośbą o wsparcie finansowe dalszego leczenia i rehabilitacji Mai Agaty Karolak.

Maja jest kochanym i długo oczekiwanym dzieckiem. Urodziła się 14.05.2005r. jako duży i zdrowy noworodek. Rozwijała się prawidłowo do około drugiego roku życia. Wprawdzie pewne rzeczy (np. chodzenie) następowały później niż u jej rówieśników ale rodzice tłumaczyli to sobie „indywidualnością” rozwoju dziecka.
Wtedy, z niewiadomych przyczyn nastąpił regres. Maja, która mówiła coraz więcej słów, naśladowała głosy zwierząt, rozróżniała przedmioty na obrazkach nagle zaczęła tracić swoje umiejętności. Powoli, ale nieprzerwanie cofała się w rozwoju psychicznym. Zamykała się na otaczający ją świat i ludzi. Przestała mówić, nie potrafiła utrzymać kontaktu wzrokowego, nie potrafiła dłużej skupić uwagi na wykonywanej czynności, nie wykazywała zainteresowania innymi dziećmi, jej zachowania były stereotypowe, wystąpiła echolalia, zaczęła okazywać strach w miejscach publicznych, na jakiekolwiek zmiany w rytmie dnia reagowała płaczem i krzykiem.
Nikt nie powiedział rodzicom, że dzieje się coś złego, że powinni udać się do specjalisty, lekarze pierwszego kontaktu bagatelizowali sprawę, jedni mówili, że to tzw. „bunt dwulatka”, drudzy, że to reakcja na narodziny młodszej córki, uspakajali, że to minie i kazali cierpliwie czekać…
W lipcu 2008r. zupełnym przypadkiem zasugerowano, że Maja może mieć cechy autyzmu. Rodzice nie dowierzali tej opinii ale dla pewności skonsultowali się z dwoma niezależnymi psychologami dziecięcymi. Ku ich rozpaczy podejrzenia się potwierdziły. Świat legł w gruzach. Wydawało się, że to jakiś koszmarny sen, który za chwilę minie i wszystko będzie dobrze. Trudno było rodzicom zaakceptować rzeczywistość. Byli bezsilni i załamani…w kółko zadawali sobie pytanie „dlaczego to spotkało nasze dziecko?!”.
Ale nie można było usiąść i płakać, trzeba było natychmiast działać. Przede wszystkim trzeba było postawić dokładną diagnozę. I wtedy przeżyli kolejny szok, państwowa poradnia wyznaczyła termin pierwszej wizyty obserwacyjnej dopiero w lipcu 2009r.! A Maja nie mogła czekać tyle czasu, tym bardziej, że w opinii psychologów już od co najmniej roku powinna brać udział w specjalistycznej terapii. Dlatego rodzice postanowili działać na własną rękę i postarać się o opinię w prywatnym ośrodku „Scolar”. Po trzech spotkaniach obserwacyjnych od psychiatry dziecięcego otrzymali diagnozę „autyzm dziecięcy” (F 84.0).
W zaleceniach było wskazanie do intensywnej rehabilitacji – usprawniania funkcji sensorycznych i działań stymulujących rozwój poznawczy i społeczno – emocjonalny.
Szybko i bardzo boleśnie można było odczuć braki naszej państwowej służby zdrowia. To, co NFZ oferuje w ramach leczenia dzieci z autyzmem to kropla w morzu potrzeb. Terminy oczekiwania na konsultacje ze specjalistami oraz na zajęcia terapeutyczne były tak niewyobrażalnie długie, że należało szukać innej drogi pomocy wśród prywatnych przychodni medycznych i ośrodków terapeutycznych.
Na szczęście bardzo szybko rodzice znaleźli ośrodek „Sotis”, w którym zapewniono Mai całodzienną, kompleksową terapię, zajęcia z logopedii oraz integracji sensorycznej. W krótkim czasie pojawiły się pierwsze małe sukcesy – efekty pracy Mai ze specjalistami, co tylko utwierdziło rodziców w przekonaniu, że trafili na odpowiednie miejsce i odpowiednich, kompetentnych terapeutów.
Dziś, po 8 miesiącach, wiedzą dużo więcej na temat autyzmu, ale nie mogą ustać w poszukiwaniach nowych możliwości pomocy dla ich córki. Wszystko co robią, wszystkie środki jakie posiadają, przeznaczyli dla niej. Mają świadomość, że właśnie teraz jest ten czas, kiedy Maja może najwięcej skorzystać z leczenia bo dziecko im jest mniejsze tym szybciej i skuteczniej reaguje na terapię.
Jednocześnie prowadzone jest również leczenie medyczne. Ponieważ Maja jak większość dzieci autystycznych ma problemy z tolerancją glutenu, kazeiny i cukrów, jest na diecie, która całkowicie wyklucza te składniki pokarmowe. Oprócz tego otrzymuje suplementy i leki wspomagające działanie układu pokarmowego.
Podjęte działania przynoszą pozytywne rezultaty. Maja robi postępy, zaczyna na nowo otwierać się na świat zewnętrzny, nawiązuje kontakt z dziećmi, inicjuje zabawy, chętnie bierze udział w zajęciach z terapeutami. I chociaż rodzice mają świadomość, że przed nimi i ich córką jeszcze długa droga to każdy jej sukces jest dla nich wielką radością i olbrzymią motywacją do dalszych działań. Tym bardziej nie szczędzimy wysiłków w walce o przywrócenie Mai światu i zapewnieniu jej jak najlepszego funkcjonowania w dorosłym życiu, wtedy gdy ich już zabraknie.
Bardzo prosimy o wsparcie dla Mai. Zapewniamy, że wszystkie zgromadzone środki będą wykorzystane tylko i wyłącznie w ramach jej leczenia i rehabilitacji. Państwa 1% znaczy dla Mai bardzo wiele…
Wszystkim bardzo dziękujemy.


Przekaż 1% podatku

W formularzu PIT wpisz numer:
KRS 0000037904
Przekaż 1% podatku On-Line

* program indywidualny dla tego podopiecznego

W rubryce „Informacje uzupełniające - cel szczegółowy 1%” podaj:
7143 Karolak Maja Agata

Dla szybszej weryfikacji i księgowania wpłat bardzo prosimy nie wpisywać zdrobnień ani słów odmienionych przez przypadki
jak również słów: dla, na, leczenie, rehabilitacja, itp

Szanowni Darczyńcy, prosimy o zaznaczenie w zeznaniu podatkowym pola „Wyrażam zgodę”.


Wpłaty prosimy kierować na konto:

Fundacja Dzieciom "Zdążyć z Pomocą"

Alior Bank S.A.
42 2490 0005 0000 4600 7549 3994
15 1060 0076 0000 3310 0018 2615 (stary numer, który zostanie całkowicie zastąpiony)

Tytułem:
7143 Karolak Maja Agata darowizna na pomoc i ochronę zdrowia

tylko dla wpłat, treść dla 1% podatku patrz w sekcji Przekaż 1% podatku
Prowadzisz firmę
i chcesz nam pomóc?
Pomoc od firm

Pomagają nam:

Gazeta Bankowa
EADS
Bazalt Przedsiębiorstwo Górniczo-Produkcyjne – Złotoryja
ELGROM
Fundacja Polska Miedź