Pomiń linki nawigacyjne i przejdź do treści strony

Kaliś Michał

Dane podopiecznego:

Nr subkonta:
27147

Województwo:
małopolskie

Data urodzenia:
2014-05-08

Schorzenie:
siatkówczak obuoczny

Darowizny ONLINE poprzez płatności w Systemie Przelewy24
Wprowadź dowolną kwotę


Apel:

Fundacja Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”  zwraca się z uprzejmą prośbą o pomoc dla Michała Kalisia.

Oto historia Michałka:

To była jedna z tych pięknych chwil. Wtulony w mamę Michałek zaznawał największej  błogości, jaka była mu znana. Blisko, bezpiecznie, razem. Mama i jej synek uwielbiali te, należące tylko do nich, momenty. Tak zwyczajne a zarazem niezwykłe. Tym razem jednak mama postanowiła zmienić miejsce w którym zazwyczaj karmiła małego synka. Chybiony pomysł, ale patrząc z perspektywy chłopiec być może wiele mu zawdzięcza. Światło lampy zaświeciło prosto w jego zmęczone oczka. To wtedy po raz pierwszy mama dostrzegła niepokojący odblask. Jaskra? Odklejona siatkówka? Nie proszę Pani, nowotwór – diagnoza lekarza zwaliła rodziców z nóg.

Prawe oczko zaczęło uciekać. Michałek miał wtedy 7 miesięcy. Był już za duży na niegroźnego, niemowlęcego zeza. To rak odbierał wzrok. Święta spędzone w strachu, a sen z powiek. Jeszcze przed nowym rokiem Michałek został przebadany w krakowskim ośrodku. Ze względu na ospę u siostry, anestezjolog nie podjął się znieczulenia ogólnego u malucha. Badanie dna oka odłożono na później. Guz był jednak tak duży, że wystarczyło USG oka, by w powietrzu zawisł zapach stresu. Rak był też w drugim oczku. Retinoblastoma, postać obuoczna. Michałek był zbyt mały na to, by na zawsze zapamiętać twarz mamy, gdy widmo nie tylko usunięcia oka, ale i całkowitej ślepoty stanęło przy jego łóżeczku.

Pierwszy Sylwester w życiu chłopca, pierwszy dzień chemii. Szczęśliwego Nowego Roku brzmiało, jak szyderczy żart. Czy może być gorzej? Zawsze. Michałek złapał ospę. Zamiast dokończyć cykl i walczyć z rakiem został przeniesiony na oddział zakaźny. Zmarnowany czas podarowany nie temu, co trzeba.

Po drugim cyklu chemii guz zmniejszył się o połowę. Dobry znak, ale w praktyce bez znaczenia. Lekarz zaproponował usunięcie prawego oczka. Uznał, że widzi tak słabo, że nie ma go co trzymać. Na lewe zaproponowano radioterapię. Ale rodzice mieli już czytali, poznawali kolejne przypadki. Rozmawiali z rodzicami, którzy daliby wszystko, by cofnąć czas i podjąć inną decyzję. „Płytka” grozi jaskrą i zapadnięciem gałki ocznej. A usunięcie oka oznacza poddanie się. A przecież Michałek coś na nie widzi . Światło, kolory, kontury – dla dziecka, które może stracić oboje oczu, to nie było nic.

Idąc za rada innych, rodzice zaczęli przyglądać się leczeniu w Londynie. Niestety roszady kadry w klinice pokrzyżowały plany nie tylko ich, ale też wielu innych polskich rodzin. Złe emocje jednak troszkę opadły. Leczenie wydawało się przynosić skutek. Guz stał się nieaktywny. Pozostało podjęcie decyzji, czy dalej ładować chemię w tak malutkie dziecko, czy obserwować. Zdecydowano się na to drugie. Po trzech miesiącach względnego spokoju, nowotwór powrócił.

Laser miał zwalczyć małe guzki. Kolejne 3 miesiące ciszy. Na obwodzie oka pojawiła się duża wznowa. Szybko postępująca choroba wyznaczyła trzy ścieżki – usunięcie oka, chemię ogólną, podanie Melphalanu. Guzy pojawiły się tak w oku lewym, jak i prawym. Lekarze szybko odrzucili jednak możliwość dalszej chemii ogólnej – szanse że zadziała były bowiem minimalne. Pozostał melphalan, ale nawet w tym przypadku lekarze dają tylko 25% szans na powodzenie i uratowanie oczka. Na dodatek guzy uśpione w drugim oczku mogą obudzić się w każdej chwili…

Nie wiadomo, jak Michałek zareaguje na nową metodę leczenia. Rodzice ufali, że poprzednie protokoły uratują wzrok ich synka. Jest jednak coraz gorzej. Rak ciągle wraca, za każdym razem czyniąc coraz większe szkody. Michałek nie miał jeszcze roku, kiedy szpital stał się jego drugim domem. Raz w miesiącu spędza tam kilka dni z mamą, by zrobić badania, lub podać do żył chemię. Kolejny tydzień mama dochodzi do siebie. To w końcu oddział onkologii. Miejsce, do którego bardzo często zagląda śmierć. Płacz dzieci, mających dosyć bólu, czy rodziców po stracie jest coraz cięższy do zniesienia. Zdarza się, że dzieci, których śmiech jednego miesiąca rozbawiał Michałka, kolejnego już nie ma. Nie one nie wyszły i już nigdy nie wyjdą do swoich domów. Nowotwór jest nieobliczalny i może się rozprzestrzenić się do węzłów chłonnych, czy mózgu.

 

Gdyby rak był w jednym oku… Ale to jest siatkówczak obuoczny. Nasz synek może już nigdy nie zobaczyć naszych twarzy. A my nie chcemy sobie za kilka lat wyrzucać, że mogliśmy dla niego zrobić więcej – rodzice mają świadomość tego, że najgorsze może się zdarzyć, dlatego walka jest dla nich tak ważna. – Dr Abramson uratował już kilkoro dzieci, które znamy. Chcemy tego samego dla naszego synka. On już zbyt wiele wycierpiał…

Rodzice wiedzą, że zbiórka tak ogromnych środków, to wyzwanie. Jednak szanse na pozbycie się raka są naprawdę duże, jeśli uda się wyjechać do dr Abramsona. Oni nie mają innego wyjścia. Grzechem jest kraść, nie prosić o pomoc – tak często piszecie w komentarzach. Tego się trzymamy, bo by o pomoc błagać, trzeba schować dumę w kieszeń. Miłość rodzica do dziecka nie zna jednak granic poświęcenia. A przecież każdy kolejny dzień z rakiem, to o jeden kolor mniej w życiu tego małego chłopca…

 


Przekaż 1% podatku

W formularzu PIT wpisz numer:
KRS 0000037904
Przekaż 1% podatku On-Line

* program indywidualny dla tego podopiecznego

W rubryce „Informacje uzupełniające - cel szczegółowy 1%” podaj:
27147 Kaliś Michał

Dla szybszej weryfikacji i księgowania wpłat bardzo prosimy nie wpisywać zdrobnień ani słów odmienionych przez przypadki
jak również słów: dla, na, leczenie, rehabilitacja, itp

Szanowni Darczyńcy, prosimy o zaznaczenie w zeznaniu podatkowym pola „Wyrażam zgodę”.


Wpłaty prosimy kierować na konto:

Fundacja Dzieciom "Zdążyć z Pomocą"

Alior Bank S.A.
15 1060 0076 0000 3310 0018 2615

Tytułem:
27147 Kaliś Michał darowizna na pomoc i ochronę zdrowia

tylko dla wpłat, treść dla 1% podatku patrz w sekcji Przekaż 1% podatku
Prowadzisz firmę
i chcesz nam pomóc?
Pomoc od firm

Pomagają nam:

Skalski Michał – Warszawa
Bodycote
Energa S.A. – Gdańsk
Dolnośląska Fundacja Rozwoju Ochrony Zdrowia
Nadleśnictwo Kaliska