Pomiń linki nawigacyjne i przejdź do treści strony

Angelika Dwojak

Tragedia Angeliki wydarzyła się 13 marca 2005 r. Od kuchenki gazowej zapaliła się na niej piżamka. Natychmiast przewieziono ją do Wojewódzkiego Centrum Medycznego, gdzie lekarze cudem uratowali jej życie.

Angelika straciła 80 % skóry. Przez wiele tygodni utrzymywano ją w uśpieniu, gdyż inaczej nie zniosłaby potwornego bólu. Długi czas dziewczynka spędziła w klinice w Krakowie, gdzie zmagała się z codzienną rehabilitacją. Mimo bólu, nie zabrakło jej sił i hartu ducha, by także uczyć się w szpitalnej szkole. W grudniu 2005 r. Angelika przeszła pomyślnie operację rekonstrukcji twarzy. Operację wykonał docent Jacek Puchała z Dziecięcego Centrum Oparzeniowego w Krakowie, który w drodze pionierskiej w naszym kraju odbudował Angelice skórę twarzy za pomocą integry – wyhodowanego w laboratorium ekwiwalentu skóry właściwej.

Po operacji Angelika była uśmiechnięta i zadowolona z nowej buzi. Dziewczynka mogła znów wydymać policzki, mówić, jeść, domykać powieki. Wykonywanie tych czynności było dotychczas bardzo utrudnione albo wręcz niemożliwe.

Przypadkiem Angeliki zainteresował się minister zdrowia Zbigniew Religa, który zadeklarował, że NFZ zrefunduje operacje poparzonych dzieci z udziałem integry. Miesięczne koszty leczenia dziewczynki wynoszą ok. 10 tys. zł.

Angelika przeszła już ponad 100 operacji i wkrótce czeka ją jeszcze co najmniej kilka, w celu uwolnienia przykurczów, tak aby usprawnić funkcjonowanie całego ciała.

O Angelice ukazał się niedawno artykuł w „Tygodniku Prudnickim”, zapraszamy do lektury:
„Z wizytą u Angeliki”

Angelika Dwojak - zdjęcie przed operacją

Powyżej: Angelika przed leczeniem

Angelika Dwojak - zdjęcie po leczeniu

Powyżej: Angelika po leczeniu

Możesz pomóc - przekaż darowiznę na rzecz podopiecznego:

Zobacz profil w bazie
Prowadzisz firmę
i chcesz nam pomóc?
Pomoc od firm

Pomagają nam:

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński
BAYER Sp. z o.o., Warszawa
Kim Group Kuczek i Gaweł sp.j. – Kraków
International Paper
Energoprojekt Biuro Studiów i Proj.Energ – Warszawa