Pomiń linki nawigacyjne i przejdź do treści strony

Pod pomnikiem Janusza Korczaka

pod pomnikiem korczakaW 75 rocznicę śmierci Janusza Korczaka przedstawiciele naszej Fundacji złożyli kwiaty pod jego pomnikiem.

Wyjątkowy twórca, myśliciel, opiekun. Pedagog jakiego do tej pory nie było, i jakiego po nim nie będzie. Janusz Korczak ze swoimi podopiecznymi został do końca, zginął z nimi w komorze gazowej 5 sierpnia 1942 roku w Treblince.

Jego działalność, sposób myślenia i podejścia do dzieci pozostaje bezspornym wzorem, również dla naszej Fundacji.

„[…] niespornym jest prawo [dziecka] do wypowiadania swych myśli, czynnego udziału w naszych o nim rozważaniach i wyrokach. Gdy dorośniemy do szacunku i ufności, gdy samo zaufa i powie, co jest jego prawem – mniej będzie zagadek i błędów.”

Niemowlę bada swe ręce. Prostuje, wodzi w prawo i w lewo, oddala, zbliża, rozstawia palce, zaciska w pięść, mówi do nich i czeka na odpowiedź, prawą chwyta lewą rękę i ciągnie, bierze grzechotkę i patrzy na dziwnie zmieniony obraz ręki, przekłada ją z jednej do drugiej, bada ustami, natychmiast wyjmuje i znów patrzy powoli, uważnie. […] Ono nie bawi się: miejcież do licha oczy i dostrzeżcie wysiłek woli, by zrozumieć. To uczony w laboratorium, wmyślony w zagadnienie najwyższej wagi, a które wyślizguje się jego rozumieniu.

Janusz Korczak, Dzieła, tom 7: Jak kochać dziecko. Dziecko w rodzinie
Warszawa: Oficyna Wydawnicza Latona, 1993.

Prowadzisz firmę
i chcesz nam pomóc?
Pomoc od firm

Pomagają nam:

Fundacja Orlen – Dar Serca
BAYER Sp. z o.o., Warszawa
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Aplauz sp. z o.o.
Mimo Wszystko – Fundacja Anny Dymnej